Hogyan segíts?

2024.01.27

Habár még mindig a januárt éljük a maga hideg szürkeségében talán mocorog már benned a gondolat, hogy valami történjen és egy kicsit felpezsdítsd magad körül a dolgokat. Ehhez nagyszerű választás lesz, ha kicsit kilépsz a saját árnyékodból és körülnézel a környezetedben kivel tudnál egy kis jót tenni.

Miért jó ha segítesz másokon?

Valószínűleg ha a saját tulajdonságaidra gondolsz nálad is szerepel a kedvesség és a segítőkészség. Ez természetes gondolat, hiszen mindenki szereti 'jó embernek' érezni magát. Ez sokszor sajnos csak elméleti szinten marad meg, de olykor-olykor, amikor spontán segítesz valakinek, ez az érzés megsokszorozódhat. Ezt a szuper érzést pedig tudatosan is generálhatod magadnak újra és újra. A segítségnyújtásnak ugyanis ezer arca van.

Milyen területeken segíthetsz másokon és közben magadon is?

1. Kézzelfogható segítség

A kézzelfogható segítség gyakorlati támogatást jelent. Amikor felajánlod a barátnődnek, hogy vigyázol a gyerkőcére, hogy egy kicsit szusszanhasson. Vagy segítesz a szomszéd néninek hazavinni a nehéz csomagjait a buszmegállótól. Az ilyen és ehhez hasonló apróságok neked szinte semmibe sem kerülnek, mégis csodát tehetnek a lelki egészségeddel és az emberekkel való kapcsolataiddal is.

És hogyan alkalmazhatod ha saját magadról van szó? Ha legközelebb valaki azt mondja "szólj, ha segítség kell", és szükséged van rá – akkor valóban szólj. Nem leszel gyengébb attól, ha valakitől tényleg elfogadod, amit felajánl neked. Sőt, ha keresed az alkalmakat, hogy viszonozd és ez megszokottan kölcsönössé válik, akkor máris tettetek valamit, hogy a világotok élhetőbb legyen.

2. Érzelmi segítség

Őszinte beszélgetések, amitől igazán fel tudsz töltődni. Mindig nyiss a társaságod tagjai felé és figyelj oda a körülötted élőkre. Sokszor a nagy rohanásban csak egymás mellett élünk és elfelejtünk igazán kapcsolódni másokhoz legyen szó a családtagjainkról vagy a barátainkról. Ha legközelebb valakivel beszélgetsz tényleg figyelj oda arra, amit mond. Ha vigasztalni kell vigasztalj, ha valakinek a tanácsodra van szüksége valakinek, adj tanácsot. Ha csak ki akarják sírni magukat a válladon, légy ott.

Persze meg kell találni az egészséges egyensúlyt, hogy ne engedd magad kihasználni, de kis gyakorlással fel fogod ismerni, ki az akinek tényleg szüksége van rád. És persze a kocka bármikor fordulhat – mert az élet már csak ilyen – és sosem tudhatod mikor lesz neked szükséged a másikra.

Ha pedig úgy érzed komoly érzelmi segítségre van szükséged vagy csak szüksége van a lelkednek egy kis felfrissülésre, ne szégyeld kipróbálni a terápiát, vagy felkeresni egy coachot.

3. Pénzügyi segítség

Kényes téma, akár adjuk, akár kapjuk. Sajnos a kultúránkban ennek nincsen hagyománya, sőt ahogy szóba kerülnek a csúnya anyagiak, máris zavarba jövünk.

Viszont, ha úgy látod, hogy egy barátodnak vagy ismerősödnek valóban szüksége van rá, akkor ne félj felhozni a témát. Ha pedig kínosnak érzed, névtelenségbe burkolózva is biztosan el tudod juttatni az illetőnek az összeget. Vagy használd fel a pénzt te magad és vedd meg azt, amire tudod, hogy a másiknak szüksége van. Anyagi helyzettől függően ezek lehetnek valódi szükségletek (pl. élelem, vitaminok, zöldségek, gyümölcsök) vagy olyan dolgok, amire a másik fél nem tud költeni, de jól esne (pl. könyvek, illatszerek, játék a gyerkőcnek). Ne várj a jeles napokra, az igazi jó érzés téged is akkor fog eltölteni, ha csak úgy megleped a körülötted lévőket.

4. Közösségi támogatás

A lelki jólét kulcsfontosságú eleme, hogy érezzük, hogy tartozunk valahová. A közösség lehet egy baráti kör, egy internetes fórum vagy chat-csoport. Lényeg, hogy ne zárkózz el. Saját magaddal is jót teszel, és azzal is, akinek éppen Te válsz értékes kapcsolatává.

Ha úgy érzed, hogy jelenleg ez nem jellemző rád, keresd a lehetőségeket. Ha már csak egy új ismeretséget kötsz, akkor is megváltozhat a világ. Az új személy újabb kapcsolatokat, élményeket hozhat az életedbe. De te is gondolkodhatsz azon, vajon ki az a környékeden, akire ráférne egy barát.

5. Információs segítség

Információra, új adatokra, képességre és készségekre mindig mindenkinek szüksége van. Talán szuper süteményeket sütsz, amit megtaníthatnál a barátnődnek. Vagy fantasztikus nyelvérzéked van így korrepetálni tudnád a szomszéd kislányt. De lehet, hogy tapasztalatod van utak szervezésében, ügyintézésben, amivel szintén a környezeted segítségére tudnál lenni.

Ez abban különbözik a fizikai segítségnyújtástól, hogy az adott dolgot nem te magad csinálod meg, hanem megtanítod, hogy ők hogyan tudják maguk számára hasznosítani a tudást. Ahogy a mondás tartja: "Ne halat adj a másik kezébe, hanem tanítsd meg halászni."

És ha úgy érzed neked van szükséged mások fantasztikus tudására, akkor ne szégyelj kérdezni vagy akár mentort fogadni magad mellé.


Ahogy látod, mások támogatásának számtalan módja van. És miközben jót teszel a világgal – ami egyre kevesebb emberre jellemző – te is jobban fogod érezni magadat, így a saját lelkeden is segítesz. Jegyezd fel magadnak a fenti pontokat vagy mentsd el ezt a bejegyzést és járj nyitott szemmel. Hamarosan meg fogod tapasztalni, hogy ez egy olyan "játék, ahol csak nyertesek vannak.".

Trudi

Az nem titok, hogy a jelenlegi gazdasági helyzet még mindig nem túl fényes, hiszen ilyen bejegyzések hada jön velünk szembe minden nap a közösségi oldalakon. Ez már önmagában is elég nyomasztó, de sokszor pont ellentétes hatást vált ki – minél feszültebbek vagyuk annál többet szeretnénk vásárolni, hogy jobban érezzük magunkat a megvásárolt...

Habár még mindig a januárt éljük a maga hideg szürkeségében talán mocorog már benned a gondolat, hogy valami történjen és egy kicsit felpezsdítsd magad körül a dolgokat. Ehhez nagyszerű választás lesz, ha kicsit kilépsz a saját árnyékodból és körülnézel a környezetedben kivel tudnál egy kis jót tenni.

Sikeresen túl vagy január első hetén. Izgalmas volt a december vége? Érezted magadban azt az új erőt, hogy január 1-jétől mindent megváltoztatsz és mindenre képes leszel? Na igen, hol volt már az, ugye? Szándékosan nem az első napokra időzítettem ezt az írást, hiszen az év végi hajrá olyan, mint a vizsgadrukk: izgulsz, össze vagy zavarodva, de...

Igen jól sejted, ez egy "fel a fejjel" bejegyzés lesz. Mert akár akarsz akár nem, év végén eszedbe fog jutni, hogy mit sikerült vagy éppen nem sikerült elérned egy év alatt. És ha nem igazán úgy alakultak a dolgaid, ahogy szeretted volna, talán nem szívesen szembesülsz vele. Ráadásul az sem fog segíteni, hogy minden ismerősöd lassan kiteszi az...

Igazi stréberként mondhatom, hogy az évek alatt a szeptember lett a kedvenc hónapom (pedig nagyon sokáig állítottam, hogy a tavaszt szeretem a legjobban). Persze iskolába is szerettem járni – amit most hagyjunk, nem borzolom tovább a kedélyeket – de az igazi izgalmat számomra mindig a kimondatlan újrakezdés hordozta magában.

Bár a bejegyzés írásakor éppen 29 fok van árnyékban, lassan de biztosan azért rá fogunk fordulni idén is az őszre és ha szerencsénk van, nem azonnal váltunk majd fürdőruháról harisnyára és gyapjúsálra. A nyári leértékelések még dübörögnek, de ha okosabban szeretnéd a pénzed költeni, akkor már ne az utolsó darabos lehetetlen színű nyári darabokat...

Ebben az esetben a válasz is egy kérdés: miért ne tartanál? Az egész életed körülveszi az állandó rohanás és stressz, miközben próbálsz egyensúlyozni a szerepeid között, hogy jó anya, tökéletes munkaerő, szuper feleség, kívánatos feleség, barátnő...stb. legyél. A sor nagyon hosszú, néha egyik-másik helyen sikerül helyt állnod, de akkor is egy másik...

A színsuli második részében a fekete után szinte értelemszerűen a fehér színnel fogunk megismerkedni. Hasonlóan a feketéhez, szerintem a fehér is a végletek színe (persze tudjuk, hogy hivatalosan ő sem szín, hanem árnyalat - a színek összessége): lehet nagyon kerülni és lehet túlzásban vinni.