Ha túl sokat költesz...

2024.02.04

Az nem titok, hogy a jelenlegi gazdasági helyzet még mindig nem túl fényes, hiszen ilyen bejegyzések hada jön velünk szembe minden nap a közösségi oldalakon. Ez már önmagában is elég nyomasztó, de sokszor pont ellentétes hatást vált ki – minél feszültebbek vagyuk annál többet szeretnénk vásárolni, hogy jobban érezzük magunkat a megvásárolt holmiktól.

Így bekerülsz az ördögi körbe: az egyébként is ingatag pénzügyi helyzetedet tovább tetézed azzal, hogy ahelyett, hogy okosan bánnál az anyagiakkal, felesleges dolgokat vásárolsz, amik ideig-óráig felvidítanak.

Hogyan vethetsz véget a folyamatos céltalan vásárolgatásnak?

1. Iratkozz le a hírlevelekről!

Egészen addig nem jutott eszedbe, hogy nincsen tökéletes aranyszínű szemhéjpúdered és az új áfonya illatú parfüm sem virít a polcodon, amíg rá nem kattintottál a kedvenc webshopod legújabb akcióira? Sajnos máris behúztak a csőbe. A hírlevelek ugyanis el szeretnék hitetni veled, hogy tudatos vásárló vagy, hiszen az akciók miatt érdekelnek az e-mailjeik, tehát te tulajdonképpen Te csak spórolni szeretnél.

Mégis újra és újra olyan termékek megvásárlására fognak ösztönözni, ami egyáltalán nem szerepelt a sem terveidben, sem a költségvetésedben. Azt az érzést keltik benned, hogy ha ezt az akciót nem kapod el, akkor vissza-nem-térő lehetőségről maradsz le, ami sosem jön vissza. De hidd el, a hírlevelek nem érted vannak, hanem a reklámozott vállalatért.

A legokosabb dolog amit tehetsz, hogy leiratkozol ezekről a levelekről és ragaszkodsz az előre meghatározott bevásárlólistádhoz és költségkeretedhez.

Ha nem tudod hogyan kezdj neki a pénzügyi tudatosságnak, olvasd el két korábbi írásomat ezzel kapcsolatban:

2. Fedezd fel a gardóbodat!

Ha egyébként jellemző rád, hogy folyamatosan vásárolod az újabbnál újabb ruhákat, kiegészítőket vagy sminktermékeket, akkor mostanra már nagyon sok olyan darabod lehet, amire már nem is emlékszel. Ennek ellenére valószínűleg hétről hétre a gardróbodnak ugyanazt a 20-30%-át használod. Ez egy teljesen normális dolog, hiszen sok időt és energiát venne igénybe mindennap, ha nem a megszokott, forgatókönyvszerű dolgokat választanád.

Viszont, ha legközelebb elfog a vásárlási kényszer, először tegyél egy utazást a saját gardóbodban! Egyébként is időként ráfér a ruhatáradra, hogy rendesen átnézd és megszabadulj néhány darabtól. De most más szemmel közelíts: keress olyan darabokat, amik továbbra is jó állapotban vannak, de ezer éve nem voltak rajtad (esetleg a címke is rajtuk van még...? Ajj... :))

Különítsd el ezeket a kiválasztott elemeket, - teheted akár külön polcra is - és amikor vásárolni támad kedved, inkább válassz egyet a saját ruháid közül és alkoss egy olyan szettet, amit még sosem hordtál. Ez érvényes nem csak a ruháidra, de ékszereidre, szépségápolási termékeidre is.

Tipp: Fogd fel egy játékként az egészet. Én általában egy színes kiegészítőt szoktam kiválasztani, ami lehet egy nyaklánc, fülbevaló vagy egy régen használt öv. Aztán saját kihívást csinálok belőle, hogy egy sosem használt szettet alkossak, aminek a kiválasztott darab a 'főszereplője'. 

3. Állíts fel új szabályokat!

Amikor átnézed a gardóbodat, azt is látni fogod mennyi felesleges dolgot vásároltál már össze. Túl sok az egyforma fekete felsőd vagy lapulnak olyan színek nálad, amit valamiért sosem hordtál? Gondold át, mik azok, amiket nem kellett volna megvenned és állítsd fel magadnak a határokat. Ha például bőven elég flitteres darabod van már otthon, fogadd meg, hogy inkább csak a szükséges neutrális darabokból vásárolsz. De nem csak stílusban, darabszámban is meghatározhatod a szabályokat. Például, hogy egy hónapban csak egy új ruhadarabot vásárolsz vagy amennyi új darabot veszel, ugyanannyinak mennie kell a ruhatáradból. Így tudatos leszel abban, hogy mire is van szükséged, amiért hálás lesz a bankszámlád.

4. Változtasd meg a környezeted!

Sokszor csak azért vásárolsz, mert valami újdonságra vágysz? Nem is maga a megvett darab dobja fel a hangulatodat, hanem a gondolat, hogy beszereztél valamit? Amikor legközelebb rád tör a vásárolhatnék (akár élőben, akár virtuálisan) gondold át, hogy éppen hogyan érzed magad. Akkor vásárolsz ha stresszes napod van és valamivel oldani akarod a frusztráltságod? Vagy akkor akarsz új darabot beszerezni, ha kedvenc sorozatod hősnőjén látsz meg valamit, és vele szeretnél inkább azonosulni? Esetleg olyankor tör rád, amikor éppen a béka feneke alatt van az önbizalmad?

Fontos, hogy rájöjj, hogy mik azok a tényezők, amik beindítják nálad a folyamatot. Ennek megfelelően tudsz alakítani a környezeteden. Ha a stressz a kiváltó ok, legyen egy otthoni rituáléd (esetleg egy saját sarkod, ahová ilyenkor kicsit elvonulhatsz) amivel csökkenteni tudod a feszültséget. Ha a celebek váltják ki nálad a vásárlási vágyat, akkor kerüld az ilyen műsorokat és cikkeket. Ha pedig az önbizalmad a probléma, akkor vásárolgatás helyett keress olyan cikkeket és videókat, amik ebben a témában tudnak segíteni.

5. Fogadd el a kihívást!

Úgy érzed, hogy drasztikusabb változásra van szükséged? Írd össze vagy vezesd egy hónapig (ha megvannak a blokkjaid és bankszámlakivonatod, akkor akár visszamenőleg), hogy mire költöttél, ami nélkül egyébként nyugodtan el lettél volna. Ha összeadod a tételeket, látni fogod, hogy egy kis önuralommal 1 hónap alatt mekkora összeget tudtál volna megtakarítani.

Kijózanító összeget kaptál? Akkor fogadd el a kihívást, hogy a következő 30 napban nem veszel pusztán szórakozásból semmit. Például semmilyen ruhát. Vagy ha a sminktermékek a gyengéid, akkor semmit, amit ezzel kapcsolatos. A megspórolt összegeket el is különítheted a saját számládra és tádámm... máris tudatosan kezded – avagy folytatod - az évet.

6. Fogalmazd meg magadnak, mi számít valódi értéknek

Olyan világban élünk, ahol azt sulykolják beléd, hogy akkor lehetsz értékes, ha nálad a legújabb mobiltelefon, szuper autóból szállsz ki és a kabátodon ott virít egy drága márka logója. A probléma akkor kezdődik, ha te is csak ettől érzed magad értékesnek.

Gondold át, hogy neked is vannak-e ilyen motivációd. Ha a válaszod igen, érdemes újra értelmezned, hogy mi számít valódi értéknek. Klisének tűnik, de az igazi boldogságot hozó dolgok általában ingyen vannak. Ilyenek az igaz barátok, a hűséges házastárs, időtöltés a családdal vagy a háziállatoddal, egy ölelés, egy játékkal vagy pihenéssel teli nap. Fogalmazd meg magadnak, hogy neked mi okoz igazi örömet. Legközelebb, ha úgy látod, csak azért szeretnél vásárolgatni, hogy értékesebbnek tűnj a környezeted számára – fókuszálj azokra a dolgokra, amik valóban boldogsággal töltenek el.


Bár a környezetünket okolni a nehéz helyzet miatt mindig az egyszerűbb út – és persze nem ezektől a tippektől lesz kacsalábon forgó kastélyunk – ha szembenézel a költekezési szokásaiddal és megtanulsz egy kis önuralmat gyakorolni, azért meg tudod könnyíteni a saját helyzetedet. Ne felejtsd, a változás nem egy éjszaka alatt történik, de ha kitartó vagy, bármilyen célodhoz közelebb kerülhetsz.

Trudi

Az nem titok, hogy a jelenlegi gazdasági helyzet még mindig nem túl fényes, hiszen ilyen bejegyzések hada jön velünk szembe minden nap a közösségi oldalakon. Ez már önmagában is elég nyomasztó, de sokszor pont ellentétes hatást vált ki – minél feszültebbek vagyuk annál többet szeretnénk vásárolni, hogy jobban érezzük magunkat a megvásárolt...

Habár még mindig a januárt éljük a maga hideg szürkeségében talán mocorog már benned a gondolat, hogy valami történjen és egy kicsit felpezsdítsd magad körül a dolgokat. Ehhez nagyszerű választás lesz, ha kicsit kilépsz a saját árnyékodból és körülnézel a környezetedben kivel tudnál egy kis jót tenni.

Sikeresen túl vagy január első hetén. Izgalmas volt a december vége? Érezted magadban azt az új erőt, hogy január 1-jétől mindent megváltoztatsz és mindenre képes leszel? Na igen, hol volt már az, ugye? Szándékosan nem az első napokra időzítettem ezt az írást, hiszen az év végi hajrá olyan, mint a vizsgadrukk: izgulsz, össze vagy zavarodva, de...

Igen jól sejted, ez egy "fel a fejjel" bejegyzés lesz. Mert akár akarsz akár nem, év végén eszedbe fog jutni, hogy mit sikerült vagy éppen nem sikerült elérned egy év alatt. És ha nem igazán úgy alakultak a dolgaid, ahogy szeretted volna, talán nem szívesen szembesülsz vele. Ráadásul az sem fog segíteni, hogy minden ismerősöd lassan kiteszi az...

Igazi stréberként mondhatom, hogy az évek alatt a szeptember lett a kedvenc hónapom (pedig nagyon sokáig állítottam, hogy a tavaszt szeretem a legjobban). Persze iskolába is szerettem járni – amit most hagyjunk, nem borzolom tovább a kedélyeket – de az igazi izgalmat számomra mindig a kimondatlan újrakezdés hordozta magában.

Bár a bejegyzés írásakor éppen 29 fok van árnyékban, lassan de biztosan azért rá fogunk fordulni idén is az őszre és ha szerencsénk van, nem azonnal váltunk majd fürdőruháról harisnyára és gyapjúsálra. A nyári leértékelések még dübörögnek, de ha okosabban szeretnéd a pénzed költeni, akkor már ne az utolsó darabos lehetetlen színű nyári darabokat...

Ebben az esetben a válasz is egy kérdés: miért ne tartanál? Az egész életed körülveszi az állandó rohanás és stressz, miközben próbálsz egyensúlyozni a szerepeid között, hogy jó anya, tökéletes munkaerő, szuper feleség, kívánatos feleség, barátnő...stb. legyél. A sor nagyon hosszú, néha egyik-másik helyen sikerül helyt állnod, de akkor is egy másik...

A színsuli második részében a fekete után szinte értelemszerűen a fehér színnel fogunk megismerkedni. Hasonlóan a feketéhez, szerintem a fehér is a végletek színe (persze tudjuk, hogy hivatalosan ő sem szín, hanem árnyalat - a színek összessége): lehet nagyon kerülni és lehet túlzásban vinni.