Hogyan költs okosabban?

2023.04.29

Mindannyian szeretnénk okos pénzügyi döntéseket hozni, hogy jusson is arra, amit szeretnénk megvenni, de maradjon is megtakarításra, nyaralásra, új autóra..stb. Itthon Magyarországon közben folyamatosan Te is azt hallod, hogy a gazdasági helyzet szörnyű, itt nem lehet megélni vagy boldogulni. Talán ezeket olvasva fel is mented magad a felelősség alól, hogy jó döntéseket hozz – hiszen, ha alig lehet megélni, akkor csak örüljünk, hogy van még költeni való pénzünk nem?

Ha az élet minden területén kiegyensúlyozott szeretnél lenni, akkor az életmódodnak ezt a részét is jól át kell látnod. Ezzel kapcsolatban már született két blogbejegyzésem, ami tippeket ad, hogy hogyan ismerd meg a saját hozzáállásodat a pénzügyekkel kapcsolatban, illetve hogy hogyan tudsz hónapról hónapra precíz költségvetést készíteni, hogy azt is lásd, hová folyik el a kötelező kiadásaidon kívül a maradék. Ha még nem olvastad, mindenképpen ezzel az első 2 lépéssel kezdd az ismerkedést:

De lehet, hogy pontosan tudod, hogy folyamatosan olyan dolgokat vásárolsz, ami nélkül egyébként meglennél, de nem tudod megállni, hogy megrendeld azt az új táskát, ami végre le van értékelve és nem tudsz nemet mondani a következő hétvégi éttermi vacsira sem. Ez csak két példa volt, de ha megvizsgálod a költési szokásaidat, biztosan találsz olyan tételeket, amik feleslegesen viszik a pénzed.

Nem szeretem a spórolás szót, mert negatív vonzata van – olyan, mint a fogyókúra – tudod, hogy jó hatással lenne rád, de legyen inkább a következő hétfő, amikor elkezded. Inkább azt igyekszem megtanulni, hogy hogyan hozzak olyan döntéseket, amik segítségével meg is tudom venni, amit szeretnék, de egyre nagyobb összegeket félre is tudok tenni. Hihetetlenül hangzik? Jöjjenek az oda vezető lépések:

Határozd meg a céljaidat!

A célok fontosságáról már más írásaimban is olvashattál, de jelenleg a pénzügyi céljaidról vesszük elő. Függetlenül attól, hogy mennyit keresel; hogy diák, családanya vagy önálló keresettel rendelkező nő vagy - kell, hogy legyenek rövid- és hosszútávú céljaid. Rövidtávú lehet egy vésztartalékot képezni magadnak, vagy nyaralásra, wellness-hétvégére gyűjteni. Hosszútávú cél lehet akár a saját autód megvétele, vagy házra, esetleg a gyerekeid taníttatására félretenni nagyobb összegeket.

Talán most azt gondolod, hogy a fizetéseddel a jelenlegi körülmények között ez lehetetlen küldetés, és kár is erre az időt pazarolni, hiszen örülsz ha egyik hónapról a másikra kijössz. Hidd el, a magyar valóságban élek én is, ezért pontosan tudom mire gondolsz. Viszont, ha mégis igyekszel előre gondolkodni a jövő évre, vagy akár 5, 10 évre, akkor hosszútávon ezek a döntések nyugodtabbá tehetnek, hiszen lehet, hogy lesznek rosszabb időszakaid, de tudod, hogy a tőled telhető legtöbbet megteszed, hogy gondoskodj magadról és a családodról. A jelenlegi gazdasági helyzet pánikhelyzetet okoz és blokkol abban, hogy évekre előre akarj gondolkodni, de ezek az időtávok nagyon gyorsan elérkeznek, és a mainál nem lesz jobb a helyzeted, ha az odavezető időben nem tettél semmit. 

Ha viszont a gond ott kezdődik, hogy nem tudod megállni, hogy vásárolj, akkor a rövid távú céljaid segíteni fognak, ha éppen valamire elszórnád a pénzt. Mindig jusson eszedbe ilyenkor, hogy van olyan terved, amire az elköltendő összeget el tudod tenni. Talán a napi lattédról, reggeli péksüteményedről vagy egy új sminktermékről, ruháról fogsz könnyebben lemondani. Ne felejtsd: a mai "nemed" a holnap "igen"-e lehet valamelyik vágyott célod felé.

Magadnak fizess először!

Ha az a célod, hogy egy nagyobb összeget félretegyél, akkor először határozd meg, hogy pontosan mi ez az összeg. Ezután mérd fel, hogy ezt az összeget a saját lehetőségeidhez mérten mennyi idő alatt tudnád félretenni.

Pl. Ha egymillió forintot szeretnél félretenni, és havi 50 000 Ft-ot félre tudsz tenni, akkor 20 hónapra lesz szükséged. Ez az összeg lehet kevesebb vagy több, és ugyanígy szánhatsz rá kevesebb vagy több időt is.

A lényeg, hogy ha elkezded, akkor a bevételed érkezésekor (ami jellemzően a havi fizetésed, ha nem vállalkozó vagy) ezt az összeget különítsd el először, mintha csak egy kötelezően kifizetendő számla lenne. A hónap többi részében is tekints rá úgy, mintha ez a pénz már nem létezne. Ne ehhez nyúlj, ha mégis meglátsz valamit, amit megvennél, vagy ha váratlan kiadásod (pl. betegség) adódik. Az ilyen jellegű kiadásokhoz a vésztartalékod fog kelleni.

Legyen vésztartalékod!

Szakértők szerint ennek 3-6 havi kiadásodat fedező összegnek kell(ene) lennie, hogyha bármi baj ér, például hosszabb betegség, munkanélküliség vagy tönkrement háztartási gép, esetleg autó – akkor ehhez az összeghez tudj nyúlni.

Ha alacsony a jövedelmed, ezt a tartalékot akkor is próbáld összerakni, még akkor is, ha lassan haladsz vele. Rajtad múlik, hogy ezt vagy a megtakarításodat választod először, esetleg egyszerre erre is félreteszel. Már csak az észszerűség kedvéért is a vésztartalékot javaslom - nagyon lehetetlenül nézne ki, ha például úgy nyaralnál el nagy összegeket, hogy ha baj van, már nem tudsz hova nyúlni.  

Ha úgy érzed, hogy túl nagy az összeg, amit félre kellene tenned vagy nagyon hosszú idő alatt tudnád ezt megtenni, akkor érdemes visszakanyarodnod a költségvetésedhez és tételesen végig nézni, hogy miről tudnál lemondani annak érdekében, hogy egyik vagy másik megtakarításod gyorsabban növekedjen. Ez rövidtávon lemondással jár, de gondolj arra, hogy ezt csak egyszer kell összegyűjtened, és amíg nem kell hozzányúlni, addig a biztonsági tartalék tudatában te is nyugodtabb leszel. 

Hidd el, ezeket kisebb fizetések mellett is el lehet kezdeni, a lényeg az életmódodhoz való hozzáállásodon múlik. És akkor rá is kanyarodunk az okos költekezés egy másik nagyon fontos elemére.

Mi tesz valóban boldoggá?

Az egész képletben ez a kedvenc kérdésem, és magamnak is gyakran felteszem. A húszas éveimben jellemzőbb volt rám – de még most is szoktam vele küzdeni – hogy a pillanatnyi boldogságot egy újonnan megvásárolt ruha, smink vagy könyv jelentette, amit alig vártam, hogy hazacipeljek/felvegyek/elkezdjek használni. Az öröm persze valós, de néhány nap eltelte után ugyanolyan megszokottá válik, mint az a termék, amit néhány hónapja vagy éve vettem. (És halkan megjegyzem, hogy ha addig tudtam élni nélküle, valószínű utána is tudtam volna.)

Ha ismerősek a gondolatok, esetleg te is impulzus vásárló vagy, és az Egy boltkóros naplója a kedvenc filmjeid közé tartozik, akkor Te is tedd fel magadnak a fenti kérdést.

Mit kompenzálsz a folyamatos rövid, egyszeri örömszerzésekkel? Tényleg szükséged van az adott termékre, vagy csak tetszik és jó lenne birtokolni? Tényleg ezekre a dolgokra vágysz, vagy csak hiányoznak bizonyos élmények vagy érzések az életedből? Esetleg a környezeted elismerését keresed folyamatosan és mások lenyűgözése kerül neked ennyibe? 

"Olyan dolgokat veszünk, amire nincs szükségünk, abból a pénzből, ami nem a miénk, hogy lenyűgözzünk embereket, akiket még csak nem is szeretünk."  

/Dave Ramsey/

Jó, ha az ilyen kérdésekben mélyre ásol, és elgondolkodsz rajta, hogy miért érzel késztetést rá, hogy olyan dolgokra költs, amikre nem feltétlenül van szükséged. Visszatartó erő lehet az is, ha a havi költségvetésedben kiszámolod, hogy összesen mennyi pénzed ment el ezekre a dolgokra, amit másra is fordíthattál volna. Ha visszamész az első pontra és valódi célokat tűzöl ki, amire ezeket az összegeket félreteheted, akkor át fogod tudni tenni a fókuszt. Nekem ez sokat segített.

Szóval ez most azt jelenti, hogy nem vehetsz meg magadnak semmit? Éppen ellenkezőleg!

Ragaszkodj a költségvetésedhez, és terveidhez!

Foglaljuk össze: kitűztél pénzügyi célokat, amiket majd el szeretnél érni, erre minden hónapban félre isteszel valamennyit, közben képzed a vésztartalékodat és igyekszel visszafogni magad, hogy felesleges dolgokat vásárolj.

És hová lett az öröm? Mert az életet ettől függetlenül szeretnéd élvezni, és ellent mondanék önmagamnak, ha nem lenne szükség rá, hogy helye legyen az önjutalmazásnak.

A kulcs a költségvetésedben lesz, aminek a fontosságát mostanra remélem átlátod. A költségvetés nem csak arra jó, hogy egyben lásd a kiadásaidat és felesleges költekezésedet, de keretet adhatsz magadnak azokhoz a dolgokhoz is, amiket szeretnél. Persze ez a keret kisebb lesz a korábban megszokottnál, ha a teljes bevételedből kiveszed a kötelező kiadásokat és fenti megtakarításokat, de valamekkora összeg biztosan maradni fog.

Ha látod ezt az összeget, akkor írd fel azt a maximum 5 dolgot, amit a hónapban szeretnél. Jelöld meg a 2 legfontosabbat és nézd meg, hogy az erre elkülönített összeg fedezi-e. Lehet, hogy csak egyet fog, de lehet, hogy mind az ötöt. Ebbe beleférhet az új nadrág, amit kinéztél vagy egy rúzs, könyv, mozi, színház, étterem…bármi, ami a jelenben boldogabbá tenne. Ha semmi nem fér bele, mert jelenleg nehéz anyagi helyzetben vagy, akkor gondold át, hogy tudod-e a következő hónapig nélkülözni a vágyott dolgot vagy tényleg szükséged van-e rá most azonnal.

Ha van tartozásod előbb azokat rendezd. Lehet, hogy teljesen kezdő vagy az egész területen, és elkeserít, hogy csak néhányezer forint marad neked egész hónapban. De hidd el, ha kitartasz a fenti pontokban, akkor türelemmel és kitartással rendeződni fog a helyzeted és később majd egy nagyobb összeg fog a rendelkezésedre állni. Ezek a folyamatok nem azonnal futnak le, de már 1 éven belül érezni fogod a hatását és hálás leszel magadnak, hogy most elkezdted.

+1 Keress ingyenes vagy olcsó(bb) lehetőségeket!

Szélesítsd a látóköröd és kezd olyan tevékenységekbe, amik nem kerülnek sokba vagy alig valamibe, mégis örömet okoznak (és a felesleges vásárlásról is elterelik a figyelmed):

Sportolj!

Keress új hobbit!

Képezd magad könyvekkel, videókkal, előadásokkal!

Próbálj ki új recepteket!

Tarts mozimaratont otthon a családdal, barátaiddal!


Rengeteg tippet és ötletet fogsz találni, ha kicsit utána olvasol. Lehet, hogy ez az életmód idegen és új lesz neked, de minél hamarabb kezded el tudatosabban élni az életed, később annál könnyebb lesz.

Én neked szurkolok,

Trudi

Az nem titok, hogy a jelenlegi gazdasági helyzet még mindig nem túl fényes, hiszen ilyen bejegyzések hada jön velünk szembe minden nap a közösségi oldalakon. Ez már önmagában is elég nyomasztó, de sokszor pont ellentétes hatást vált ki – minél feszültebbek vagyuk annál többet szeretnénk vásárolni, hogy jobban érezzük magunkat a megvásárolt...

Habár még mindig a januárt éljük a maga hideg szürkeségében talán mocorog már benned a gondolat, hogy valami történjen és egy kicsit felpezsdítsd magad körül a dolgokat. Ehhez nagyszerű választás lesz, ha kicsit kilépsz a saját árnyékodból és körülnézel a környezetedben kivel tudnál egy kis jót tenni.

Sikeresen túl vagy január első hetén. Izgalmas volt a december vége? Érezted magadban azt az új erőt, hogy január 1-jétől mindent megváltoztatsz és mindenre képes leszel? Na igen, hol volt már az, ugye? Szándékosan nem az első napokra időzítettem ezt az írást, hiszen az év végi hajrá olyan, mint a vizsgadrukk: izgulsz, össze vagy zavarodva, de...

Igen jól sejted, ez egy "fel a fejjel" bejegyzés lesz. Mert akár akarsz akár nem, év végén eszedbe fog jutni, hogy mit sikerült vagy éppen nem sikerült elérned egy év alatt. És ha nem igazán úgy alakultak a dolgaid, ahogy szeretted volna, talán nem szívesen szembesülsz vele. Ráadásul az sem fog segíteni, hogy minden ismerősöd lassan kiteszi az...